Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

User avatar
pirat
Site Admin
Posts: 313
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:18 pm

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by pirat »

Със тези размери и мотор нямаш проблеми,че нямаш регистрация.При условие,че имаш необходимата застраховка и оборудване на лодката не би трябвало да имаш проблем.Знаеш обаче,че след като не си под гръцки флаг нямаш право да ловиш риба от лодката....
vaskovass
Posts: 2
Joined: Sun Jul 08, 2018 12:48 pm

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by vaskovass »

pirat wrote:Със тези размери и мотор нямаш проблеми,че нямаш регистрация.При условие,че имаш необходимата застраховка и оборудване на лодката не би трябвало да имаш проблем.Знаеш обаче,че след като не си под гръцки флаг нямаш право да ловиш риба от лодката....
Благодаря за инфото :)
NESTI
Posts: 12
Joined: Sat Jan 23, 2016 8:14 pm

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by NESTI »

Здравей Пират, здравейте колеги риболовци :)
Искам да питам за малка надувна лодка (2,7 м.) с ел.двигател половин к.с., необходима ли е застраховка?
Мога ли да я направя тази застраховка в България и как трябва да изглежда? ......превод на гръцки, необходим ли е?
Освен спасителни жилетки с какво друго да я оборудвам, така че хем да не потопя шлюпката, хем да не дразня евентуалните проверяващи?
Трябва ли да нося в лодката документите и - сертификат, фактура.....
И последно, какво рискувам, ако ловя от такава лодка в близост до брега(плажната ивица), ....примерно на 100-тина метра.
Става дума за плажа на Александруполис.
Благодаря предварително!
Gocho
Posts: 61
Joined: Sat Nov 04, 2017 8:43 am

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by Gocho »

Здравей Нести,
това което ми казаха морска администрация Тасос преди месец е:
лодка над 2,5 метра с мотор подлежи на регистрация. Ако е с българска само разходки, ако е с гръцка - риболов.
Иначе ако си на място където не се набиваш на очи, може да си се повозиш, но за риболов риска си е твой.
Принципно в различните райони на Гърция четат закона по различен начин.
User avatar
pirat
Site Admin
Posts: 313
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:18 pm

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by pirat »

В района на Александропули внимавай.Там морската полиция хич не изпитва симпатия към българите.Ако ще ловиш си отваряй очите на 4.
NESTI
Posts: 12
Joined: Sat Jan 23, 2016 8:14 pm

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by NESTI »

Благодаря ви колеги за съветите!
Но аз така и не намерих еднозначни отговори на някои въпроси.
Веднъж.... НЕрегистрирането на лодка(с двутактов Yamaha 20кс, 4.10м, стъклопласт) не е проблем ако имаш застраховка и оборудване:
pirat wrote:Със тези размери и мотор нямаш проблеми,че нямаш регистрация.При условие,че имаш необходимата застраховка и оборудване на лодката не би трябвало да имаш проблем.Знаеш обаче,че след като не си под гръцки флаг нямаш право да ловиш риба от лодката....
В друго мнение - обратното:
Gocho wrote:лодка над 2,5 метра с мотор подлежи на регистрация
Явно оправия с гръцките закони няма.

Добре де:
1. ако същата тази лодка(2,7метра с ел. двигател 1/2 к.с.) е собственост на грък(по документи) и той ми я предостави да излизам на риболов с нея, ще се тълкува ли, че лодката е под гръцки флаг?
2.А ако лодката е без мотор (само на гребла), пак ли трябва да се регистрира? И въобще тези ел.моторчета, броят ли ги за двигатели?
User avatar
pirat
Site Admin
Posts: 313
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:18 pm

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by pirat »

Това, което ти писах е за района на Керамоти,изпробвано.За други места не мога да ти помогна.Най-добре отиваш и питаш в в лименархиото на място.
Gocho
Posts: 61
Joined: Sat Nov 04, 2017 8:43 am

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by Gocho »

Това което съм написал е след консултация с морска администрация на Тасос. Изкараха ми закона и ми го показаха, дори частта която е за задължителното оборудване ми я приведоха на английски.
Bakala78
Posts: 2
Joined: Tue Feb 12, 2019 4:23 pm

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by Bakala78 »

Здравейте,и аз да се включа,ще си взимам яхта малка и искам да попитам какви са таксите за да стои там целогодишно и освен тука да има преглед и застраховка там трябва ли да правя нещо?става въпрос само за разходка без риболов?Или тази година още не се знае какви закони ще има
User avatar
pirat
Site Admin
Posts: 313
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:18 pm

Re: Проблеми със застраховките за български лодки в Гърция

Post by pirat »

Проблема не е в таксите,а по-скоро в намирането на свободна стоянка......Трябва да си намериш свободно място,което без познати е трудно осъществимо.След това си правиш застраховка ,гръцката е за предпочитане.После с документите отиваш в морската полиция и ако всичко ти е наред ти издават документ за стоянката.Всяка година трябва да ходиш да ти го подпечатват наново.Иначе таксите са от 0 евро на година ;) ,до 50 евро на месец......
Post Reply